Beynimizi patlatırken hiç düşünmedik nasıl eğilip büküleceğini. Var olan bir maddenin her form’a girebileceğinden başka.

Tüm sanat dallarında da yaşandığı gibi, her sanat ticari bir sektöre dönüşmüş, yeniliklere kapalı, gelişimi bertaraf eden bir hale bürünmüş. Bundan kaynaklı olarak yenilik ve gelişim olmadığından ayni statüde kalmış sektörler haline dönüşmüştür.

Bu geleceğin gereksinimlerini karşılamadığından Dünya’da sektörel ve sanatsal bir çöküm başlamıştır. Sanatçı bir objeyi, materyali insanlığın işlerini kolaylaştıracak hale dönüştürmesi gerekirken, ticari zeka ile düşünüp eksik bir materyal, eksik bir hizmet ortaya çıkartarak zaman kayıplarını hiçbir zaman tolere edemeyeceğini anlayamamaktadır. O yüzdendir gelişim sürecini yakalayamayıp kısır döngü içinde kalmamız.

Biz sanatçı olarak düşünüp beynimizi patlatmaya devam edeceğiz, bunun sonucu ne olursa olsun. Şunu çok iyi biliyoruz ki standarlar herşeyi hızlandırır, fakat gelişim sürecini, tasarımcılığı ve sanatçılığı öldürür.

O yüzden biz diyoruz ki! : Beynimizi patlatırken hiç düşünmedik nasıl eğilip büküleceğini. Var olan bir maddenin her form’a girebileceğinden başka.

Kalın Sağlıcakla…
Mirac Sümeyye Turan Onuş / Mimar – Abdülkadir Onuş / Mimar