Mimarlığın duayeni Doğan Hoca’yı kaybettik.

Doğan Kuban

DHA- İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) Twitter hesabından yapılan açıklamada,  “Üniversitemizin kıymetli öğretim üyelerinden ve Cumhuriyet mimarlık tarihimizin efsane hocalarından Prof. Dr. Doğan Kuban’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Değerli hocamıza Allah’tan rahmet; yakınlarına, sevenlerine ve İTÜ Ailesi’ne başsağlığı dileriz” denildi.

daha fazlasını oku

Yeni Teknolojiler ve Geleceğin Mimarlığı

Yeni Teknolojiler ve Geleceğin Mimarlığı

Yeni teknoloji, insanların yaşamlarını görece daha çok ekranların başında geçirmesine neden olurken hayatlarımız dijital merkezli hale geldi. Mimarlık disiplini de teknoloji ile her zaman iç içe olan yapısı sayesinde bu dijitalleşmeden nasibini aldı. Bu anlamda mimarlık disiplini son yüzyılda üretim teknikleri, malzemenin farklı kullanımları, temsil biçimleri ve kütlesel oluşum açısından farklı aşamalardan geçti.

daha fazlasını oku

“Modern Mimari” Özellikleri Nelerdir, Nasıl Ortaya çıkmıştır?

Modern Mimarlık

Modern Mimarlık, her toplumda Modernite ve Aydınlanma’ya bağlı olarak ortaya çıkan sosyal bir gelişmedir. Onlara göre bu stil belli bir dönemin sosyal ve politik gelişmelerinin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Diğer yazarlara göre ise, Modern Mimarlık teknolojik ve mühendislik gelişmelerinin sonucunda ortaya çıkan sanayi devrimi ile seri üretimi olanaklı hale gelen demir, çelik ve cam gibi yeni malzemelerinin katkısıyla gerçekleştirilen bir stildir.

daha fazlasını oku

500 Yıllık Deva Hamamı Talan Edildi.

500 Yıllık Deva Hamamı Talan Edildi.

DİYARBAKIR (DHA) – EVLİYA Çelebi’nin seyahatnamesinde öve öve bitiremediği tarihi Diyarbakır’daki Deva Hamamı, defineciler tarafından talan edildi. Hamamın sahibi Cuma Akgün, Sur ilçesinde 16’ncı yüzyılda inşa edilen, 500 yıllık tarihi hamamın turizme kazandırılmasını istediklerini söyledi.

daha fazlasını oku